sportingbet logo

Ισπανία και Γαλλία δίνουν τη δική τους μάχη στο Μόναχο με φόντο μια θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Με απουσίες οι Ίβηρες

H Ισπανία άφησε εκτός συνέχειας την οικοδέσποινα Γερμανία, επικρατώντας 2-1 με… buzzer beater του Μερίνο στην παράταση. Οι Ίβηρες προηγήθηκαν, έμειναν ανεξήγητα πίσω, δέχθηκαν την ισοφάριση, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης πήραν για δεύτερη σερί φορά την πρόκριση για τα ημιτελικά του Euro (και 5η συνολικά). H Iσπανία δεν είχε τη δημιουργία των προηγούμενων παιχνιδιών,  αντιμετώπισε αμυντικά προβλήματα, ωστόσο η προσωπικότητα παικτών όπως ο Όλμο της έδωσαν μια τεράστια πρόκριση. Πλέον, φιλοδοξεί να φτάσει σε τελικό Euro για πρώτη φορά μετά το 2012, όταν και κατέκτησε την κούπα. Ο Πέδρι τραυματίστηκε και χάνει το υπόλοιπο της διοργάνωσης, εκτός οι Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ. Όσον αφορά την παράδοση, η Ισπανία μετρά 16 νίκες, αλλά και 13 ήττες από τους Γάλλους σε 36 αγώνες. Σε επίπεδο τελικής φάσης Euro, βρέθηκαν αντιμέτωπες τον Ιούνιο του 2012 και οι Ιβηρες επικράτησαν 2-0.

Δεν σκοράρει εύκολα

Μπορεί η Γαλλία να μην σκόραρε, όμως ήταν πιο εύστοχη στη διαδικασία των πέναλτι από την Πορτογαλία και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά. Λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με το βάρος να πέφτει στο ανασταλτικό κομμάτι. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Γάλλοι δεν έχουν πετύχει ακόμα γκολ σε κανονική ροή αγώνα, παρά το γεγονός πως μετρούν περισσότερα από 50 σουτ. Βέβαια, η Γαλλία παραμένει η ομάδα που δεν έχει μείνει πίσω στο σκορ ούτε ένα λεπτό σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Σε ημιτελική φάση Euro, η Γαλλία μετράει μια νίκη και τρεις ισοπαλίες που κατέληξαν στη διαδικασία των πέναλτι. Πλήρης η αποστολή της, καθώς εξέτισε στο προηγούμενο ματς κι επιστρέφει ο σημαντικός χαφ Ραμπιό.